İSTANBUL
Az Bulutlu Bugün
13°C / 6°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
6°C / 6°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
13°C / 13°C
Bahçesaraysesi

Bahçesaraysesi
 • Vali, trafik ekiplerinin yeni üniformalarını inceledi
  Vali, trafik ekiplerinin yeni üniformalarını incel
 • Kağıda dayalı iş modeli bitiyor
  Kağıda dayalı iş modeli bitiyor
 • 130 yıllık tarihi camii dualarla ibadete açıldı
  130 yıllık tarihi camii dualarla ibadete açıldı
 • Evinde tonlarca taş biriktirdi
  Evinde tonlarca taş biriktirdi
 • 3 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi
  3 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi
 • Kamyonet kasasında 54 kaçak yakalandı
  Kamyonet kasasında 54 kaçak yakalandı
 • Gevaşlı öğrencilerden anlamlı proje
  Gevaşlı öğrencilerden anlamlı proje
 • Van’da münazara yarışmasının finali yapıldı
  Van’da münazara yarışmasının finali yapıldı
 • Karlı tepeleri aşan VASKİ ekiplerinin fedakarlığı
  Karlı tepeleri aşan VASKİ ekiplerinin fedakarlığı
 • Daire Başkanı Eriş’ten okul ziyareti
  Daire Başkanı Eriş’ten okul ziyareti
Yazar Yağmur: “Mevlana’yı anmak yerine anlamak lazım”
Yazar Yağmur: “Mevlana’yı anmak yerine anlamak lazım”
Yazar Sinan Yağmur, Hazreti Mevlana’yı anmak yerine onu anlamak gerektiğinin altını çizerek, “Anlamak; onu yaşamaktır, onunla benzeşmektir, aynileşmektir” dedi. VAN (İHA) – Yazar Sinan Yağmur, Hazreti Mevlana’yı anmak yerine onu...
12 Aralık 2018 12:40
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Bahçesaraysesi

Yazar Sinan Yağmur, Hazreti Mevlana’yı anmak yerine onu anlamak gerektiğinin altını çizerek, “Anlamak; onu yaşamaktır, onunla benzeşmektir, aynileşmektir” dedi.

VAN (İHA) – Yazar Sinan Yağmur, Hazreti Mevlana’yı anmak yerine onu anlamak gerektiğinin altını çizerek, “Anlamak; onu yaşamaktır, onunla benzeşmektir, aynileşmektir” dedi.

Van’ın İpekyolu Belediyesi tarafından Mevlana Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mevlâna ve Mesnevi’yi anlamak” konulu söyleşi düzenlendi. Kültürel ve sosyal faaliyetlerini geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen İpekyolu Belediyesi, Mevlana Haftası nedeniyle Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlediği programa, tasavvuf ve özellikle Hazreti Mevlâna konusundaki araştırma ve yazılarıyla tanınan Yazar Sinan Yağmur katıldı. Van’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Yağmur, İpekyolu Belediyesi yetkililerine de teşekkür etti. Söyleşisinde Hazreti Mevlana’yı anmak yerine onu anlamak gerektiğinin altını çizen Yağmur, “Beni çokça andınız, ama beni anlamadınız. Eğer beni anlasaydınız; liseli iki delikanlı kantinde ‘sıramı kaptın’ diye birbirini bıçaklayıp öldürmezdi. Eğer beni anlamış olsaydınız; cezaevleri bu kadar tıka basa dolu olmazdı. Eğer beni anlasaydınız; bir baba veya bir anne kendini ailesinin dışında var ettiği şeylerle vaktini harcarken, 4 metre ilerde bir odada ruhu yangınlarda gözleri çizik çizik olan evladına bu kadar yabancı ve uzak olmazdı. Eğer beni anlamış olsaydınız; birbirinizle kullandığınız cep telefonunun modeli, giydiğiniz ayakkabının veya elbisenin markasıyla değil; birbirinize ve diğer insanların yardımına, bir yetimin feryadına, sokakta yaralanmış bir hayvanın çığlığına koşan ve bu uğurda birbirinizle yarışır olurdunuz. Eğer beni anlamış olsaydınız; Yemen’de çocuklar açlıktan ölürken siz beş yıldızlı otellerde birbirinize iftar şovu yapmazdınız. Beni anlamış olsaydınız, insanların derdine daha dert onların avucuna düşmeden yetişecektiniz. Şimdi tüm bu sorulara nasıl bir cevap vereceğiz? Anlamak; onu yaşamaktır, onunla benzeşmektir, aynileşmektir” dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa